Slavnostní odhalení pamětní desky F. V. Lorence

V neděli 8. 7. 2018 byla slavnostně odhalena pamětní deska Františka Vladimíra Lorence na budově nově přejmenované Knihovny F. V. Lorence Vrdy.
Akce se zúčastnila i generální konzulka České republiky ve Federativní republice Brazílie s působností v São Paulo, Ing. Pavla Havrlíková, majitel vydavatelství KAVA-PECH Dr. Petr Chrdle, autorka stálé expozice o F. V. Lorencovi paní PhDr. Pavla Dvořáková, bývalá dlouholetá předsedkyně Svazu zdravotně postižených esperantistů, paní Jarmila Rýznarová a v neposlední řadě sám autor pamětní desky pan Zdeněk Myslivec.
Zastoupena byla hojně i esperantská obec. I díky nim není jméno pana Lorence zapomenuto a jejich přičiněním a iniciativou se pomalu dostává do širšího povědomí veřejnosti také v České republice. V Brazílii, kam ve svých 20 letech emigroval je po něm pojmenována již řada institucí a těší se velké vážnosti.
Akci obohatil svou přednáškou i Dr. Petr Chrdle, v jehož vydavatelství loni vyšla biografie FVL, jejímž autorem je Em. Prof. RNDr. Vlastimil Novobilský, CSc.
K dispozici byl také krátký dokument o spiritistické stránce osobnosti FVL.
Posledním bodem programu pak byla návštěva Zbyslavi, rodné obce FVL, kde byl zájemcům díky panu Karlu Kropáčkovi zpřístupněn místní kostel. Návštěvnící si prohlédli také školu, kterou FVL navštěvoval a jeho rodný dům.

Vytvořeno: 8. 7. 2018
Poslední aktualizace: 9. 7. 2018 10:20